ARTRECYKLING








fot. Agata Kramarz




Artrecykling jest formą zdobywającą coraz bardziej powszechne uznanie. Szczególnie na zachodzie, gdzie społeczeństwo przestaje zachłystywać się dobrami wolnego rynku, coraz bardziej modne i doceniane są wyroby ręczne jak i przetwarzane. W Polsce jest to zjawisko nowe, nie do końca rozumiane i kojarzone z czymś trwałym, użytkowym i estetycznym. Okazuję się jednak, że niemożliwe staje się możliwe - stary sweter staje się szalikiem w kształcie liska, niepotrzebna książka oryginalnym notesem a widelec nie od kompletu bransoletką. Podczas naszych warsztatów pokazujemy jak z surowców wtórnych stworzyć niespotykane przedmioty, których oryginalnością zaskoczymy swoich znajomych. Warsztaty są też sposobem na uświadomienie sobie jak wiele odpadów produkujemy na codzień w naszych domach i jaki wpływ na środowisko mamy jako jednostka.



WARSZTATY:



Portfele z opakowań po mleku i sokach



Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że z opakowań po napojach, można wykonać świetne, solidne i dizajnerskie portfele. A takich "kartonów" wyrzucamy bardzo dużo. Jest to jeden z najbardziej problematycznych odpadów powstających w domach. Składa się z folii, kartonu i aluminium - jest wielowarstwowy przez co trudny do odzysku.






fot. Beata Motuk





Białoruskie laleczki ze szmatek



Podczas warsztatu wykorzystywane są resztki tkanin oraz niepotrzebne ubrania. Tradycyjne białoruskie lalki, tak zwane Żadanice, spełniają nasze życzenia oraz przynoszą pomyślność pod warunkiem, że znamy kilka prostych zasad ich wytworzenia. W tradycji białoruskiej istnieje wiele rodzajów takich lalek, niektóre przeznaczone są dla gospodyń domowych, inne dla nowożeńców, kobiet w ciąży bądź podróżnych. Wierzenia tradycyjne mówią o tym, że lalki te nie mogą mieć rysów twarzy gdyż wtedy mogły by uzyskać własną tożsamość i zając się spełnianiem swoich życzeń. Podczas naszych warsztatów każdy uczestnik będzie mógł przekazać lalce swoją intencję. Często zdarza nam się, że dostajemy maile od osób z warsztatów, które piszą, ze lalki działają i że już zaczęły spełniać życzenia. Wierząc czy nie wierząc w magię, same warsztaty są niezwykle mile spędzonym czasem.



fot. Beata Motuk




realizacja Beata Motuk


Kalejdoskop

Chyba każdy pamięta tą zabawkę z dzieciństwa. Dziś, dzięki naszym warsztatom przeżywa ona swoją drugą młodość. Uczestnicy warsztatów, niezależnie od wieku z przyjemnością wracają do kolorowych, mieniących się obrazów, które nigdy się nie powtarzają. Do wytworzenia kalejdoskopu używamy tektury, luster, plastikowych resztek.. w tej zabawce mieści się chyba wszystko.


fot. Beata Motuk


Notesy z plakatów

Papier zużywamy non - stop. Notujemy, drukujemy. Powoli przyzwyczajamy się do dwustronnego drukowania żeby ograniczyć degradację środowiska naturalnego. Ale ciągle możemy zrobić jeszcze więcej. Notesy, które wykonujemy podczas warsztatów są świetnym gadżetem do codziennego użytku. Do pozazdroszczenia!



fot. Marcin Hernik


Pufy z banerów

Pufy są świetnym elementem wystroju wnętrz, zarówno wygodnym jak i ciekawym wizualnie. Taką pufę wykonać można samemu używając przeróżnych materiałów. Podczas naszych warsztatów wykorzystujemy banery, które są trwałym i ładnym surowcem. Niezwykle intrygująco wygląda element miasta (wielkoformatowa reklama zewnętrzna) w naszych czterech kątach.


fot. Agata Kramarz



Kule dyskotekowe

Kule są nie tylko świetnym gadżetem na imprezę ale także mogą pełnić funkcję dekoracyjną na co dzień, zarówno w salonie jak i pokoju dziecięcym. Wykonujemy je ze starych płyt CD. Takie płytki są coraz częstszym odpadem w naszych domach i biurach. Szybko się niszczą, ponadto stopniowo wychodzą z użytku.

fot. Agata Kramarz





Portfele z banerów

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ze starych banerów można wykonać świetne, solidne i dizajnerskie portfele. Banery reklamowe najczęściej wykorzystywane są do wielkoformatowej reklamy. Bardzo często zaraz po akcji promocyjnej zostają wyrzucane. Jest to bardzo trwały materiał, który świetnie nadaje się do wyrobów typu torby, portfele czy sakwy na rowery.



Bransoletki/torebki z papieru

Opakowania papierowe i gazety to jeden z najczęstszych odpadów, który wytwarzamy na co dzień. Podczas
warsztatów otwartych nauczymy się wykorzystywać je do tworzenia fantastycznych bransoletek. Poznamy
bardzo ciekawą technikę, którą można rozwijać do tworzenia saszetek, portmonetek a nawet torebek. Takie
dodatki zobaczyć można w sklepach z dizajnem na całym świecie.





fot. Agata Kramarz



Pająki z plastikowych słomek

Pająki to tradycyjne ozdoby wykonane z łatwo dostępnych surowców takich jak słoma, fasola, groch, pióra, włóczki, kawałki płótna, kolorowe bibułki oraz papier. Pełniły funkcje dekoracyjne, wieszane na środku sufitu lub w świętym kącie. Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku. Przybierały najróżniejsze kształty. Niektóre bardzo proste, złożone z kilku połączonych ze sobą ażurowych graniastosłupów, po bardzo skomplikowane krystaliczne konstrukcje. Występowały powszechnie na terenie całej Polski. 
W projekcie POLtwór sięgamy po te tradycyjne formy ale surowcem do naszych działań są przedmioty, które są traktowane jako odpady. Zamiast słomy używamy słomek do napoi a zamiast bibuły papierków po cukierkach.








Kolorowe dywaniki/torby z bawełny

Technikę wyplatania z kawałków tkanin znana jest od lat. Kiedyś popularna na wsiach powoli zanika. Dywaniki wykonuje się za pomocą grubych szydeł drewnianych lub metalowych. Zamiast włóczki służą nam paski z pociętych, nie nadających się już do użytku podkoszulków lub innych tkanin. Technika jest formą wyjściową do różnych warsztatów. Nasza praca może skończyć się na dywaniku bądź torbie na ramie.



fot. Beata Motuk



Haftowanie bawełną – ozdabianie naszych ubrań/toreb

Podczas warsztatów z haftu wykorzystujemy wielorazowe torby na zakupy bądź nasze ubrania na których wyszyjemy niepowtarzalne wzory za pomocą igły, nitki oraz bawełnianych ścinków. Odwołujemy się do wzornictwa folkowego z różnych kultur. Technika polega na zwijaniu ścinków w cienkie pasy, przyszywaniu zgodnie z konturami wzorów oraz jednoczesnym ciasnym obwijaniu nitką.


Torby z banerów

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ze starych banerów można wykonać świetne, solidne i dizajnerskie torby.
Banery reklamowe, które najczęściej wykorzystywane są do wielkoformatowej reklamy są bardzo często zaraz po akcji promocyjnej wyrzucane. Jest to bardzo trwały materiał, który świetnie nadaje się do wyrobów typu torby, portfele czy sakwy na rowery.


fot. Agata Kramarz



Mozaika

Do warsztatu z mozaiki wykorzystujemy kawałki rozbitych kafelek oraz porcelany. W ten sposób ozdobić możemy nie tylko ścianę, ale także meble oraz inne elementy wyposażenia wnętrz.


fot. Beata Motuk


Zamknięte światy w żarówkach

Żarówki są bardzo problematycznym odpadem, muszą trafić na śmietnik. Oczywiście stosuje się je coraz rzadziej więc to ostatnie chwile kiedy możemy ponieść się fantazji i zamknąć w środku mały świat, widoczek, przestrzenną miniaturową instalację, po prostu ładny przedmiot czy pamiątkę po babci.

 fot. Weronika Wierzchowska



Zabawki

Z tkaniny tworzyć można wyjątkowe, ekologiczne zabawki dla dzieci bądź gadżety do własnego użytku. Wzory mogą być różne i zawsze wyjdzie coś interesującego. Szycie uspokaja i integruje uczestników w miłej atmosferze.

fot. Weronika Wierzchowska



Przerabianie ubrań

W ciągu naszego życia wyrzucamy dużą ilość ubrań, które z jakichś względów przestają nam odpowiadać. Następnie wydajemy mnóstwo pieniędzy na nowe, które powstają w warunkach braku poszanowania praw człowieka i transportowane są do nas setki kilometrów. Wystarczy się przekonać, że przerabianie ubrań może być łatwe i przyjemne a oszczędzamy swoją kieszeń, środowisko oraz życie i zdrowie innych ludzi. Nie mówiąc już o tym, że zaskakujemy znajomych oryginalnymi fasonami.

fot. Weronika Wierzchowska



Broszki z układów scalonych

 Często nie wiemy co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym. Podczas warsztatu zaproponujemy wykonanie unikalnej biżuterii, która zachwyci każdego.

fot. Beata Motuk



Papier czerpany

Papier czerpany składa się z makulatury. Można wykonać go chałupniczym sposobem. Znakomicie nadaje się do pisania listów czy podklejania zdjęć. Kupowany w sklepie jest bardzo drogi.

fot. Beata Motuk




Wymagania
Grupa powinna liczyć 6 – 15 osób.
Warunki lokalowe:
Duży stół + krzesła dla uczestników i prowadzących

Zachęcamy do współpracy!