sobota, 1 października 2011

POLtwór w Areszcie Śledczym!

Marta Hernik przeszła chyba wszystkie możliwe kursy, łącznie z kursem samoobrony, aby dostać się do więzienia. Cała sztuka polega jednak na tym, że za każdym razem może z niego wyjść. A to za sprawą autorskiego projektu „Rekonstrukcja”, realizowanego przy współpracy z Małopolskim Stowarzyszeniem PROBACJA.

Absolwentka krakowskiej Akademii Pedagogicznej oraz poznańskiej Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa przez całe życie marzyła o pracy ze skazanymi. Musiała pokonać mnóstwo przeszkód oraz pukać do wielu bram, aby pod koniec lutego rozpocząć projekt Rekonstrukcja. Przedsięwzięcie składa się z dwóch modułów - ekologicznego i artystycznego. Realizowany jest na terenie Aresztu Śledczego w Krakowie przy ulicy Montelupich. Dwa razy w tygodniu grupa dwudziestu dwóch skazanych zbiera się w świetlicy i uczestniczy w warsztatach.

Podczas projektu więźniowie wykonali portfele z opakowań po mleku, białoruskie laleczki ze szmatek oraz indonezyjskie gry planszowe. Pomagały im w tym Kasia Dorota i Agata Kramarz, koordynatorki krakowskiego przedsięwzięcia artrecyclingowego POLtwór. Gosia Małochleb z Polskiej Zielonej Sieci, pokazała jak wykorzystać opakowanie po czekoladzie by poszerzyć swoją wiedzę ekologiczną. Gościem w projekcie był również Jasiek Mela, podróżnik i twórca Fundacji Poza Horyzonty. Opowiadał o tym, jak przezwyciężał życiowe trudności oraz zachęcał do zbierania plastikowych nakrętek, które wymienić można na protezy dla osób niepełnosprawnych. Podczas kolejnych zajęć skazani tworzyli rytmy używając garnków, kosza na śmieci oraz innego sprzętu. Marcin Urzędowski, fascynat muzyki perkusyjnej i etniczności, założyciel i lider GRUPY TAMTAMITUTU przekonał więźniów do tego, że muzykę stworzyć można w każdej chwili, wykorzystując to co wpadnie nam w ręce. Skazani poznali również teorię fotografii oraz fotoreportażu dzięki wykładom Kasi Doroty oraz Agaty Kramarz. Nabytą wiedzę wykorzystali w praktyce używając jednorazowych aparatów. Na zajęciach z Gosią Wierzchowską, redaktor naczelną portalu społecznościowego TerazHuta.pl, nauczyli się podstaw dziennikarstwa aby na zakończenie projektu stworzyć własny fotoreportaż na temat codzienności.

Po kreatywnym procesie twórczym skazani zrelaksowali się przy dźwiękach nowohuckiego zespołu WU-HAE, który zagrał dla nich na dziedzińcu aresztu.


fot. Weronika Wierzchowska

Rekonstrukcja jest w całości finansowana z Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz